?> Sahibinden Satılık Oto ve ikinci el Oto, Araba, 2.el araba Fiyatları

Otoarabam / HABER

Araba markalarının amblemleri arkasına gizlediği hikayeler

Araba markalarının amblemleri arkasına gizlediği hikayeler

Uçak üreticisi olarak çalışmaya başlayan BMW’nin ambleminde mavi kısım gökyüzünü, beyaz kısım da uçak pervanesini temsil etmektedir. Başka bir iddia ise amblemdeki mavi beyaz renklerin Bavyera eyaletinin renklerinden geldiğidir. Ferrari ambleminin hikâyesi, Enzo Ferrari'nin yaşam hikâyesi olarak kabul edilir. Ambleminin çıkış noktası ise, Enzo Ferrari'ye bir at maskot hediye ediliyor ve amblemdeki at buradan geliyor. Logoda bulunan ana renkler sarı ve kırmızı ise firma sahibinin yaşadığı şehri (MODENA) temsil ediyor. Audi Firma 1932 yılında Audi, Dkw, Horch, ve Wenderer adlı 4 bağımsız üreticinin birleşmesiyle oluşmuştur. Amblemdeki iç içe geçmiş halkalar da bu birleşmeyi simgelemektedir. 1969 yılında beşinci olarak Nsu katılmış olsa da 4 halka değişmeden kalmıştır.
Toyota’nın üç elipsten yapılmış amblemi, şirketin geleceğe yönelik kararlılığını gösterir. İlk elips Toyota sahibini, ikinci elips Toyota'yı, iki elipsi çevreleyen üçüncü elips ise Toyota teknolojisi ve yeniliğinin sınırsız olanaklarını ve yaratıcı ruhunu simgeler. Porsche Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simgelere ambleminde yer veriyor. Amblemdeki siyah at, Almanya’nın Stuttgart şehrinin armasından geliyor. Geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün flamasından alıntı. Mercedes-Benz Şirketin kurucusu Karl Benz, Deutz'daki motor fabrikasındaki görevinin ilk yıllarında, Köln ve Deutz manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş, eşine yazdığı mektuplarda bu yıldızın günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini ve fabrikasının üzerinde parlayacağını söylemişti. Yıldız Daimler'in, motorlu araçların "karada, suda, havada" evrenselliğini simgelemektedir. 1916 yılında yıldızın etrafı, içinde dört küçük yıldızın ve Mercedes isminin yer aldığı bir daireye çevrildi. 1926'da Daimler-Benz birleşmesi ile Benz'in defne yapraklarından çelengi yıldızın etrafını sardı.

Alfa-Romeo markasının hikayesi ise, modanın kalbinin attığı İtalya'nın Milano şehri ile ülkenin önde gelen asil ailesi Visconti etrafına dönüyor. Logodaki kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti ailesi'nin armasından alıntılanmış. Opel markasının kurucusu Adam Opel, şirketin ilk yıllarında sadece dikiş makinesi üretiyordu. 1899 yılında araba üretimine hızla geçiş yapan Opel’in logosunda tekerlek ve şimşek yer alıyor. Tekerlek güven, şimşek ise hızı simgeliyor. Renault’un simgesindeki kübist baklava şeklinin bulunuşu, 30'lu yıllara dayanıyor. Amblem klasik ve durgun şekli ile geleceği simgeliyor. 1992 yılında küçük değişiklerle, şu an bütün Renault'larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı. Peugeot'un asli işi testere ve testere levhaları üretimidir. Bir aslan gibi güçlü, sloganıyla satılan bu ürünlerdeki aslan amblemini Fransızlar, daha sonra ürettikleri arabalarda da kullanmaya başladı.
 
Rolls-Royce markasının amblemi, 1880’li yıllara kadar uzanıyor. Markanın kurucusu olan Henry Royce, 1884'te elektronik ve makine üreten bir fabrika kurdu. 1904 yılında da şirket ilk otomobilini üretir. Aynı yıl Londra'da otomobil satan Charles Rolls'la tanışırlar. İkili, işbirliği yapmak üzere anlaşırlar. Royce'un yaptığı otomobilleri Rolls satmaya başlar. Şirketin adı da bu nedenle "Rolls Royce" olur. Lüks marka Rolls Royce'un kaputundaki zarif şekil 1911 yılından geliyor. Şekil, tasarımcının sevgilisini temsil ediyor. Şeklin orijinal adı "Spirit of ecstasy"(yeniliğin ruhu)dur. Şekle, halk dilinde "emily" adı da verilmiştir. İsveç'in savaş tanrıçası Volvo arabalarını, İsveç'in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor. Amblemin yaratıcısı, demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih'i simgelediği figürde, aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor.