?> Sahibinden Satılık Oto ve ikinci el Oto, Araba, 2.el araba Fiyatları

Otoarabam / HABER

İlk araba

Otomobil nedir? Kim icat etti?
Tekerlekleri olan, motor gücü ile hareket eden ve yolcu taşımak için kullanılan kara taşıtlarıdır.

Atlı taşımacılığın yapıldığı dönemde buluş edilip ortaya çıkan otomobillerin güç bakımından karşılaştırması atlar ile yapılmış, üretilen arabanın kaç atın gücüne tekamül etmiş olduğu beygir gücü kavramı ile anlatılmıştir. Ayın yöntem günümüz içinde geçerlidir.Otomobilin beygir gücünü üreten kısmı üzerindeki motorudur. En yaygın kullanılan benzinli ve dizel yakıtlı içten yanmalı motor tipidir. Bunun yanı sıra teknolojik gelişmeler sayesinde elektrikli ve hibrit motorlu çalgılar da trafikte görülmeye adım atmıştır.

Teknolojik gelişimlerin diğer etkisi çalgıların daha güvenli ve konforlu olmasını elde etmiştır. Genel olarak ulaşım için kullanılsa da sırf gezinti yapmak bile insana zevkli gelmektedir.

Otomobil kelimesi nereden geliyor?

Yunanca autos(kendi kendine), latince mobilis(hareket edebilen) kelimelerinin birleştirilmesi ile automobile (otomobil) olarak isimlendirilmiştir.

İlk otomobil ne vakit buluş edildi?

İlk otomobili icat eden bir tek fert yoktur. Dünyanın çeşitli yerlerinde kişiler vardır. Hepsi çeşitli çalışmalar yapmış, otomobilin hayatımıza girmesine katkıda bulunmuşlardır.

İlk otomobil 1672 senesinde Çinde üretilmiştir. Buharlı olan bu otomobil insan ve yük taşımasına uygun değildi. Bu yüzden ilk otomobil sayılmayabilir. Eski-araba


İnsan taşımasına ilk uygun otomobil 1769 yılında Fransız mucit Nicolas Joseph Cugnot tarafından buluş edildi. Buhar gücü ile çalışıyordu. Aracın önüne yerleştirilen buhar kazanında üretilen buğuın gücü tekerleğe iletilerek aracın ilerlemesi sağlanıyordu. Otomobilin atası olarak kabul edilebilir.

İlk içten yanmalı motorlu otomobil 1807 yılında François Isaac de Rivaz tarafınca icat edildi. çalgıta yakıt olarak hidrojen kullanılması da şaşırtıcı bir durumdur.


İlk içten yanmalı, yakıt olarak petrol kullanan otomobil, 1886 senesinde Karl Benz tarafından buluş edildi.

Trafik-kazasi

İlk Trafik Kazası

1869 yılında İrlandalı Bilimci Mary Ward, kuzenleri tarafınca meydana getirilen buharlı otomobili kullanırken, dönemeçı alamaz ve yuvarlanır. Yerinden fırlayarak aracın önüne düşer. Araba üzerinden geçer, yaşamını kaybeder.

Etiketler: İlk otomobil, ilk otomobil, otomobilin icadı, Arabayı Kim Buldu